Trail Santana Madeira Biosfera 2013Thu 9/19/2013 12:19 AM
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2007

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Cl.         Time 



TSMB32KM  (113)         32.0 km   11 C                     

    1    505 Manuel Faria                 78 ACD Jardim da Serra           SM32     2:55:24 
    2    580 Luís Fernandes               87 Ludens Machico                SM32     2:55:35 
    3    593 Sérgio Dias                  77 Endurance Solutions           SM32     3:07:54 
    4    601 Ricardo Gouveia              82 Individual                    SM32     3:17:41 
    5    583 Sidónio Freitas              73 Clube Montanha do Funchal     VMI32    3:18:56 
    6    507 João Nunes                   77 CAMadeira/Trizone             SM32     3:19:49 
    7    542 Virgílio Ornelas             76 Ass Cult e Rec do Estreito    SM32     3:22:39 
    8    560 Gilberto Gonçalves           69 Casa Bimota                   VMI32    3:26:15 
    9    529 Ester Alves                  81 Desnível Positivo - Sport Zon SF32     3:29:02 
   10    559 Nuno Gonçalves               83 Clube Montanha do Funchal     VMI32    3:29:07 
   11    544 Sérgio Perdigão              72 Clube Montanha do Funchal     VMI32    3:29:10 
   12    564 Emanuel Costa                77 Clube Aventura da Madeira     SM32     3:29:44 
   13    574 David Martins                80 Ludens Machico/ActiveSport    SM32     3:31:33 
   14    571 Fábio Teixeira               75 Ludens Machico/AllSport       SM32     3:31:44 
   15    572 Nelson Nunes                 74 Ludens Machico/AllSport       SM32     3:37:04 
   16    570 Ricardo Batista              69 Ludens Machico/ActiveSport    VMI32    3:37:10 
   17    539 Bruno Fernandes              72 Snack-Bar A Calçada           VMI32    3:37:42 
   18    578 Emanuel Barreto              66 Ludens Machico/ActiveSport    VMI32    3:38:50 
   19    532 Nuno Lourenço                78 CAMadeira/Trizone             SM32     3:39:04 
   20    506 Duarte Meneses               64 Clube Aventura da Madeira     VMI32    3:40:54 
   21    547 Egidio Rodrigues             60 Clube Montanha do Funchal     VMII32   3:41:01 
   22    545 José Franco                  67 ACD Jardim da Serra           VMI32    3:42:25 
   23    553 Rubim Gonçalves              81 ACD Jardim da Serra           SM32     3:42:26 
   24    508 Paulo Perdigão               75 Clube Montanha do Funchal     SM32     3:45:40 
   25    501 José Henriques               84 Clube Aventura da Madeira     SM32     3:50:35 
   26    567 Roberto Solano               70 Esco´l@r                      VMI32    3:54:04 
   27    519 Dinarte Jesus                83 Clube Montanha do Funchal     SM32     3:54:27 
   28    526 João Nóbrega                 70 TIEN21 ELECTRONOBREGA         VMI32    3:55:57 
   29    569 Márcio Gouveia               79 Ludens Machico/ActiveSport    SM32     3:55:59 
   30    610 Pedro Freire                 76 Individual                    SM32     3:57:52 
   31    530 Mauricio Sousa               63 AmigosDucalhau                VMII32   3:57:55 
   32    575 Rui Gouveia                  73 Ludens Machico                SM32     4:01:28 
   33    579 António Baptista             74 Ludens Machico/ActiveSport    SM32     4:03:06 
   34    534 Hélvio Mendes                81 Individual                    SM32     4:04:00 
   35    598 Pedro Alves                  83 Clube Aventura da Madeira     SM32     4:04:21 
   36    594 Cláudio Abreu                89 Individual                    SM32     4:06:41 
   37    528 Herculano Fernandes          71 Pq Natural da Madeira         VMI32    4:07:09 
   38    557 Nuno Vieira                  77 Individual                    SM32     4:08:19 
   38    533 Carlos Ferreira              73 Individual                    VMI32    4:08:19 
   40    554 Daniel Ferraz                89 Farmácia Moderna              SM32     4:09:58 
   41    556 Bruno Góis                   75 Ludens Machico                SM32     4:10:18 
   42    562 Luísa Viveiros               80 Clube Aventura da Madeira     SF32     4:11:25 
   43    504 Helder Fernandes             76 Individual                    SM32     4:11:32 
   44    551 Paulo Camacho                73 Individual                    SM32     4:11:53 
   45    590 Humberto Barros              81 Individual                    SM32     4:13:49 
   46    510 Quintin Barry                65 Casa do Povo CMLobos          VMI32    4:14:09 
   47    573 Carlos Carichas              69 Ludens Machico                VMI32    4:14:29 
   48    582 Sérgio Jesus                 85 Prime Broker Seguros          SM32     4:14:30 
   49    524 Bruno Folhas                 85 Individual                    SM32     4:16:53 
   50    565 Rui Pestana                  73 Snack-Bar A Calçada           VMI32    4:18:31 
   51    515 Roberto Bento                75 CF Andorinha                  SM32     4:19:43 
   52    514 Manuel dos Santos            83 Individual                    SM32     4:20:53 
   53    587 William Serrão               88 Insulares/Associação Aura     SM32     4:25:27 
   54    503 Virgílio Bento               68 Individual                    VMI32    4:26:03 
   55    543 Flávio Vieira                86 Individual                    SM32     4:26:46 
   56    523 Alexandre Nogueira           79 Clube Aventura da Madeira     SM32     4:27:28 
   57    607 Humberto Freitas             68 GD Alma Lusa                  VMI32    4:28:49 
   58    577 Carlos Moreira               74 Ludens Machico/AllSport       SM32     4:29:07 
   59    555 Luís Vieira                  78 Snack-Bar A Calçada           SM32     4:32:32 
   60    600 Alice Sousa                  76 Monumental Fitness Club       SF32     4:33:13 
   60    552 José Ramos                   74 ACD Jardim da Serra           SM32     4:33:13 
   62    538 Lúciano Abreu                88 ACD Jardim da Serra           SM32     4:34:16 
   63    522 Nuno Barros                  78 Runners UTD                   SM32     4:35:11 
   64    597 Aluizio Drumond              75 ANAM                          SM32     4:35:43 
   65    513 Edmundo Sousa                64 Individual                    VMI32    4:35:51 
   66    520 Justino Nóbrega              55 Clube Montanha do Funchal     VMII32   4:38:22 
   67    581 Silvio Franco                82 Ludens Machico                SM32     4:39:57 
   68    595 Lúcia Franco                 77 Ludens Machico/ActiveSport    SF32     4:40:12 
   69    537 Ricardo Correia              84 Runners UTD                   SM32     4:47:44 
   70    550 Luís Rodrigues               81 Individual                    SM32     4:48:27 
   71    509 Marco Ramos                  76 Clube Aventura da Madeira     SM32     4:49:27 
   72    548 Lívio Melim                  73 Individual                    VMI32    4:50:23 
   73    511 Lino Conceição               80 Clube Naval do Seixal         SM32     4:50:25 
   74    605 Marcelo Andrade              79 CCD - CM do Funchal           SM32     4:54:17 
   75    517 Manuel Sardinha              61 Ludens Machico/ActiveSport    VMI32    4:54:33 
   76    561 Nélio Correia                75 Snack-Bar A Calçada           SM32     4:56:05 
   77    588 Duarte Inácio                74 Individual                    SM32     5:07:02 
   78    585 Roberto Góis                 80 Individual                    SM32     5:08:00 
   79    584 Nuno Santos                  71 Individual                    VMI32    5:15:36 
   80    525 Carlos Freitas               88 Insulares/Associação Aura     SM32     5:16:17 
   81    521 Amílcar Gamelas              76 Auto Zapecar                  SM32     5:19:08 
   82    558 José Catanho                 78 Team Rasga Sapatilhas/CNS     SM32     5:19:21 
   83    566 Honorio Teixeira             75 Clube Montanha do Funchal     SM32     5:24:51 
   84    586 Duarte Pinto                 79 Runners UTD                   SM32     5:26:13 
   85    536 Marco Nuno Silva             68 Individual                    VMI32    5:26:36 
   86    516 Miguel Bettencourt           81 Insulares/Associação Aura     SM32     5:32:04 
   86    611 Eduardo Pinto                86 Insulares/Associação Aura     SM32     5:32:04 
   88    518 Pedro Medeiros               84 Clube Montanha do Funchal     SM32     5:33:50 
   89    612 Gabriel Gomes                68 Ergoram                       VMI32    5:34:55 
   90    502 António Gouveia              67 Individual                    VMI32    5:39:16 
   91    576 Élio Costa                   80 Ludens Machico                SM32     5:40:29 
   92    609 Sónia Teixeira               79 Individual                    SF32     5:40:33 
   93    602 Filipe Ramos                 76 Individual                    SM32     5:44:35 
   94    527 Fábio Santos                 88 Individual                    SM32     5:45:06 
   95    563 Gonçalo Jardim               73 Snack-Bar A Calçada           VMI32    5:52:19 
   96    568 Carina Rodrigues             81 Individual                    SF32     5:55:31 
   97    535 José Teixeira                81 Individual                    SM32     5:55:37 
   98    603 Sónia Gonçalves              69 CCD - CM do Funchal           VF32     5:55:39 
   99    592 Nelson Rosário               70 Individual                    VMI32    6:32:48 
  100    549 Délia Nunes                  73 Individual                    VF32     6:50:49 
  101    599 Rui Nelson                   68 Clube Naval do Seixal         VMI32    6:57:55 
  101    608 Filipe Teixeira              79 Individual                    SM32     6:57:55 

         512 Paulo Teixeira               72 CKF                           VMI32         mp 
         540 João Barbosa                 93 Snack-Bar A Calçada           SM32          mp 
         531 Orlando Barros               71 GD Estreito                   VMI32         mp 
         541 José Sardinha                64 CP Telecom                    VMI32        dnf 
         500 Filipa Rebelo                69 Individual                    VF32         dns 
         604 Sérgio Freitas               74 CCD - CM do Funchal           SM32         dns 
         589 Lénia Nunes                  84 Individual                    SF32         dns 
         606 Manuel Jesus                 78 CCD - CM do Funchal           SM32         dns 
         596 José Abreu                   85 Individual                    SM32         dns 
         591 Alexandre Andrade            80 Clube Naval do Seixal         SM32         dns 
         546 Fabiano Sousa                84 Individual                    SM32         dns 



TSR19KM  (145)          19.0 km   7 C                      

    1    438 Leonardo Diogo               67 Clube Montanha do Funchal     VMI19    1:25:47 
    2    372 Alberto Rodrigues            72 Casa Bimota                   VMI19    1:30:59 
    3    301 Marco Silva                  79 CAMadeira/Trizone             SM19     1:31:59 
    4    392 Jorge Pimenta                85 Individual                    SM19     1:33:34 
    5    391 Juvenal Faria                76 ACD Jardim da Serra           SM19     1:35:37 
    6    332 Gregório Rodrigues           56 ANAM/SSLCI                    VMII19   1:35:41 
    7    334 Rui Martins                  77 Clube Montanha do Funchal     SM19     1:35:53 
    8    371 Carlos Moço                  70 Casa Bimota                   VMI19    1:36:01 
    9    390 Nuno Silva                   76 ANAM/SSLCI                    SM19     1:38:06 
   10    389 Ramiro Alves                 61 ALLSPORT                      VMII19   1:38:46 
   11    436 Luís Rocha                   77 Clube Aventura da Madeira     SM19     1:39:53 
   12    430 Celestino Freitas            76 ANAM/SSLCI                    SM19     1:41:47 
   13    443 Ricardo Nunes                73 Individual                    VMI19    1:45:20 
   14    418 Mauro Abreu                  76 Monumental Fitness Club       SM19     1:46:10 
   15    345 Celso Andrade                80 Individual                    SM19     1:46:29 
   16    379 Ricardo Teixeira             70 McDonald's                    VMI19    1:46:42 
   17    322 Alexandre Spinola            70 AmigosDucalhau                VMI19    1:47:05 
   18    358 Vitor Sousa                  74 Clube Montanha do Funchal     SM19     1:47:39 
   19    336 Marcelino Rodrigues          72 Monumental Fitness Club       VMI19    1:47:48 
   20    383 Luís Gonçalves               92 Individual                    SM19     1:47:49 
   21    427 José Figueiredo              60 Individual                    VMII19   1:48:08 
   22    439 Sónia Santos                 76 Clube Aventura da Madeira     SF19     1:49:04 
   23    407 João Freitas                 74 ACD Jardim da Serra           SM19     1:49:44 
   24    366 Flávio Ferrão                88 Individual                    SM19     1:49:47 
   25    381 Ricardo Quintal              90 Individual                    SM19     1:50:17 
   26    396 Tiago Nunes                  90 MELROS                        SM19     1:50:20 
   27    380 Rafael Rodrigues             83 Individual                    SM19     1:50:21 
   28    393 Filipe Nunes                 67 MELROS                        VMI19    1:51:15 
   29    368 Norberto Nunes               91 Individual                    SM19     1:51:43 
   30    311 João Quintaneiro             79 Clube Desportivo Garachico    SM19     1:51:52 
   31    312 Rui Coelho                   76 Individual                    SM19     1:51:55 
   32    344 Luís Aguiar                  76 Individual                    SM19     1:53:39 
   32    406 João Rodrigues               85 Individual                    SM19     1:53:39 
   34    376 João Matos                   82 Individual                    SM19     1:54:08 
   35    321 Anita Roque                  68 AmigosDucalhau                VF19     1:54:51 
   36    346 Marco Capelo                 80 Monumental Fitness Club       SM19     1:55:10 
   37    373 José Silva                   57 Casa Bimota                   VMII19   1:57:14 
   38    350 Luís Figueira                85 MM                            SM19     1:57:58 
   39    409 Anselmo Valongo              69 Individual                    VMI19    1:57:59 
   40    338 Fabiana Gonçalves            86 Optica da Sé                  SF19     1:58:02 
   40    363 Sérgio Rodrigues             86 Individual                    SM19     1:58:02 
   42    367 Nuno Côrte                   90 Individual                    SM19     1:59:03 
   43    365 Ricardo Faria                86 Individual                    SM19     1:59:09 
   44    408 Gabriel Silva                81 ACD Jardim da Serra           SM19     1:59:14 
   45    360 Manuel Franco                64 Individual                    VMI19    1:59:48 
   46    422 José Custódio                66 CF Andorinha                  VMI19    2:00:25 
   47    304 Olívia Sousa                 79 CAMadeira/Trizone             SF19     2:00:28 
   48    434 José Gregório                61 Clube Aventura da Madeira     VMII19   2:00:36 
   49    356 António Abreu                89 Monumental Fitness Club       SM19     2:02:44 
   50    387 José Félix                   73 Ludens Machico/ActiveSport    SM19     2:02:45 
   51    327 Rui Ghalem                   82 Monumental Fitness Club       SM19     2:02:54 
   52    412 Manuel Viveiros              77 ANAM/SSLCI                    SM19     2:03:02 
   53    441 Raquel Freitas               81 Individual                    SF19     2:03:04 
   54    399 Paulo Coutinho               77 Individual                    SM19     2:03:23 
   55    401 Joaquim Lopes                89 Individual                    SM19     2:03:41 
   56    428 João Clode                   78 Clube Aventura da Madeira     SM19     2:04:46 
   57    384 Juvenal Sousa                48 Clube Montanha do Funchal     VMIII9   2:05:08 
   58    343 Luis Resende                 79 Individual                    SM19     2:05:18 
   59    444 Miguel Neves                    Individual                    VMI19    2:05:29 
   60    335 Ana Martins                  71 Monumental Fitness Club       VF19     2:05:50 
   61    307 João Garrido                 69 Individual                    VMI19    2:06:39 
   62    414 Helder Ribeiro               81 Individual                    SM19     2:07:20 
   63    398 Augusto Fontes               77 ACD Jardim da Serra           SM19     2:07:38 
   64    420 Alberto Pinto                69 Individual                    VMI19    2:08:05 
   65    421 Nuno Teixeira                73 Individual                    VMI19    2:08:15 
   66    319 João Ribeiro                 78 ANAM/SSLCI                    SM19     2:08:33 
   67    374 Alex Camacho                 77 Snack-Bar A Calçada           SM19     2:08:55 
   68    333 Paulo Moreira                71 Ineseva                       VMI19    2:09:07 
   69    331 Nuno Caçador                 76 Oftel-runners                 SM19     2:09:15 
   70    386 Domingos Noia                66 Ludens Machico                VMI19    2:09:20 
   71    400 Sidónio Jesus                78 Clube Aventura da Madeira     SM19     2:09:43 
   72    405 Marco Ribeiro                78 Individual                    SM19     2:10:17 
   73    364 Sidney Pestana               89 Individual                    SM19     2:11:53 
   74    433 Paulo Cortinhas              77 Individual                    SM19     2:12:02 
   75    370 João Quintal                 76 Individual                    SM19     2:13:15 
   76    419 Bruno Magalhães              80 Individual                    SM19     2:13:25 
   77    337 Duarte Coelho                72 ANAM/SSLCI                    VMI19    2:14:05 
   78    326 Vitor Camacho                83 Individual                    SM19     2:15:46 
   79    403 João Ornelas                 71 Individual                    VMI19    2:15:53 
   80    385 Liliana Freitas              79 Ludens Machico                SF19     2:16:14 
   81    353 Sidónio Nunes                74 MM                            SM19     2:16:53 
   82    341 Paulo Fernandes              75 Individual                    SM19     2:18:13 
   83    308 Hugo Bento                   75 Ludens Machico                SM19     2:18:14 
   84    402 Jorge Silva                  73 ANAM/SSLCI                    SM19     2:19:52 
   85    435 Maria Gaspar                 64 Monumental Fitness Club       VF19     2:20:11 
   86    425 Rui Rodrigues                85 Clube Montanha do Funchal     SM19     2:20:18 
   87    395 Alfredo Nunes                73 MELROS                        VMI19    2:20:24 
   88    323 Mónica Freitas               87 Individual                    SF19     2:20:29 
   89    339 Diva Jardim                  67 Optica da Sé                  VF19     2:21:25 
   90    426 Paulo Silva                  69 Pé de Atleta                  SM19     2:22:04 
   91    348 Henrique Rosa                87 Individual                    SM19     2:22:08 
   92    352 João Faria                   59 MM                            VMII19   2:22:35 
   93    404 Guilherme Franco             90 Individual                    SM19     2:22:37 
   94    442 Miguel Araújo                67 Individual                    VMI19    2:24:21 
   95    329 Roberto Castro               71 roberto.pt                    VMI19    2:26:22 
   95    440 Ana Gonçalves                82 Individual                    SF19     2:26:22 
   97    318 Emanuel Abreu                61 CP Telecom                    VMII19   2:27:43 
   98    362 Paulo Neves                  76 Dentineves, Lda               SM19     2:28:29 
   99    314 Ricardo Espírito Santo       63 ANAM/SSLCI                    VMII19   2:28:49 
  100    310 Sérgio Gouveia               77 ANAM                          SM19     2:28:50 
  101    316 Aires Henriques              75 Individual                    SM19     2:31:48 
  102    302 Carina Araújo                82 Individual                    SF19     2:32:22 
  103    324 Renato Carvalho              79 Sonhar.PT                     SM19     2:32:41 
  104    431 Rui Silva                    55 Ergoram                       VMII19   2:32:51 
  105    305 Fernando Faria               74 Individual                    SM19     2:36:27 
  106    397 Marco Fernandes              88 Clube Montanha do Funchal     SM19     2:38:10 
  107    375 Ricardo Rosa                 74 Individual                    SM19     2:38:23 
  108    315 Hugo Marques                 82 Individual                    SM19     2:38:59 
  109    355 Jéssica Sá                   94 MM                            SF19     2:39:40 
  110    424 André Belo                   82 ANAM/SSLCI                    SM19     2:41:46 
  111    378 João Silva                   64 Individual                    VMI19    2:42:05 
  112    309 Ana Aveiro                   64 Individual                    VF19     2:42:49 
  113    369 Carina Góis                  77 CAMadeira/Trizone             SF19     2:42:52 
  114    354 Fátima Segura                79 MM                            SF19     2:42:54 
  115    416 Lisa Andrade                 75 CCD - CM do Funchal           SF19     2:42:55 
  116    340 Eleuterio Saldanha           78 ANAM/SSLCI                    SM19     2:43:09 
  117    361 Nivalda Perdigão             72 Clube Montanha do Funchal     VF19     2:44:09 
  118    417 Monica Alberto               75 Monumental Fitness Club       SF19     2:46:22 
  119    330 Márcio Soares                79 Individual                    SM19     2:47:45 
  120    320 Ana Umbelino                 77 Individual                    SF19     2:48:06 
  121    300 Hugo Nascimento              80 Team Formosa Beach            SM19     2:48:26 
  122    317 Ana Abreu                    65 CP Telecom                    VF19     2:48:43 
  123    342 Norberto Rodrigues           78 Individual                    SM19     2:50:38 
  124    351 Miguel Ângelo Faria          76 MM                            SM19     2:51:21 
  125    349 Celestino Mendes             84 Individual                    SM19     2:53:29 
  126    423 Maria Fagundes               72 Clube Montanha do Funchal     VF19     2:53:46 
  127    347 Solange Ferraz               58 Clube Montanha do Funchal     VFII19   2:57:11 
  128    357 Alexandra Fernandes          75 Snack-Bar A Calçada           SF19     3:04:46 
  129    377 Alexandra Marques            85 Individual                    SF19     3:05:48 
  130    325 Marcia Gamelas               77 Snack-Bar A Calçada           SF19     3:11:58 
  131    359 Donita Barradas              79 Clube Montanha do Funchal     SF19     3:15:19 

         415 Flávio Remesso               78 ANAM/SSLCI                    SM19        disq 
         394 Ilidia Nunes                 71 MELROS                        VF19        disq 
         313 Marco Vieira                 78 Clube Montanha do Funchal     SM19         dns 
         432 Cristina Silva               70 Ergoram                       VF19         dns 
         303 Cristina Perestrelo             CAMadeira/Trizone             SF19         dns 
         437 Orlando Cardoso              61 Clube Aventura da Madeira     VMII19       dns 
         306 Nélio Faria                  68 Individual                    VMI19        dns 
         328 Rubina Rocha                 81 Clube Montanha do Funchal     SF19         dns 
         410 Ruben Serrão                 83 Individual                    SM19         dns 
         382 Zita Jesus                   63 Individual                    VFII19       dns 
         413 Antonio Ferreira             83 ACD Jardim da Serra           SM19         dns 
         388 Vítor Jesus                  91 Ludens Machico/ActiveSport    SM19         dns 
         411 Marília Rodrigues            81 Monumental Fitness Club       SF19         dns 
         429 Hélder Almeida               78 CP Telecom                    SM19         dns 



MT11KM  (70)            11.0 km   5 C                      

    1    146 Luís Mendes                  76 Individual                    SM11       49:21 
    2    158 Eduardo Macedo               87 ACDSJ                         SM11       52:01 
    3    139 Ruben Sousa                  81 Casa Bimota                   SM11       52:06 
    4    168 Ricardo Ferreira             84 Individual                    SM11       54:58 
    5    106 Remigio Rodrigues            65 AmigosDucalhau                VMI11      56:08 
    6    110 Filipe Teles                 80 Monumental Fitness Club       SM11     1:00:35 
    7    123 Alvaro Sousa                 50 Clube Naval do Funchal        VMIII1   1:01:06 
    8    127 Ricardo Nóbrega              60 Casa Bimota                   VMII11   1:02:19 
    9    167 João Pereira                 78 ACD Jardim da Serra           SM11     1:02:49 
   10    129 Fátima Vieira                84 Individual                    SF11     1:04:23 
   11    138 Adriano Olim                 90 Individual                    SM11     1:04:42 
   12    103 António Fernandes            56 Individual                    VMII11   1:08:44 
   13    118 Carla Freitas                86 Individual                    SF11     1:09:22 
   14    113 Ricardo Alves                76 Individual                    SM11     1:11:29 
   15    117 Paulo Gouveia                84 Individual                    SM11     1:14:51 
   16    114 Sérgio Andrade               71 Individual                    VMI11    1:15:25 
   17    126 Luísa Ramos                  60 Casa Bimota                   VFII11   1:15:36 
   18    161 António Azevedo              86 Individual                    SM11     1:15:54 
   19    155 Paulo Gomes                  92 Clube Aventura da Madeira     SM11     1:15:58 
   20    142 Paulo Viveiros               77 Individual                    SM11     1:16:03 
   21    136 Carla Rosado                 75 Monumental Fitness Club       SF11     1:16:15 
   22    166 Magda Lopes                  81 Individual                    SF11     1:17:08 
   22    169 Aldónio Berimbau             77 Individual                    SM11     1:17:08 
   24    128 Carla Vieira                 75 Individual                    SF11     1:17:41 
   25    111 João Brazão                  94 Individual                    SM11     1:18:18 
   26    151 Roberto Xavier               82 Individual                    SM11     1:18:46 
   27    131 Mario Costa                  73 Individual                    VMI11    1:18:47 
   28    135 José Gouveia                 83 Ludens Machico                SM11     1:19:09 
   28    154 Cláudia Freitas              85 Individual                    SF11     1:19:09 
   30    112 Rubina Xíxaro                89 Individual                    SF11     1:19:13 
   31    164 Sérgio Abreu                 84 Lokoloko                      SM11     1:19:15 
   32    109 Karina Beno                  85 Individual                    SF11     1:19:16 
   33    160 Irene Melim                  67 Optica da Sé                  VF11     1:20:53 
   34    104 Fátima Gonçalves             90 Individual                    SF11     1:21:07 
   35    108 Paula Freitas                77 Individual                    SF11     1:22:44 
   36    156 Sandra Fontes                79 Individual                    SF11     1:25:08 
   37    147 Lídia Jesus                  69 Clube Aventura da Madeira     VF11     1:25:12 
   38    149 Neide Cardoso                90 Individual                    SF11     1:25:55 
   39    134 Carmo Miers                  70 Individual                    VF11     1:26:44 
   40    119 Patricia Neves               78 Dentineves, Lda               SF11     1:26:46 
   41    124 Sónia Sousa                  77 Individual                    SF11     1:28:05 
   42    122 Rosa Sousa                   55 Individual                    VFII11   1:28:16 
   43    116 Luís Gomes                   76 CP Telecom                    SM11     1:31:18 
   44    162 Catarina Alves               78 VENTURA                       SF11     1:32:23 
   44    163 Luís Dias                    73 VENTURA                       SM11     1:32:23 
   46    107 Teresa Coelho                72 Individual                    VF11     1:34:25 
   47    102 Maria Rodrigues              61 Individual                    VFII11   1:34:45 
   48    101 Cláudia Moreira              78 Individual                    SF11     1:35:51 
   49    100 Jennifer Martins             80 Individual                    SF11     1:35:52 
   50    125 Ana Jesus                    88 Individual                    SF11     1:37:24 
   51    132 Paulo Sousa                  83 Individual                    SM11     1:37:25 
   52    145 Eugénia Azevedo              65 CP Telecom                    VF11     1:40:35 
   53    144 Francisco Azevedo            63 Clube Aventura da Madeira     VMII11   1:41:45 
   54    157 Tita Ramos                   68 Individual                    VF11     1:43:00 
   55    105 Susana Faria                 81 Individual                    SF11     1:44:12 
   56    153 Filipe Clairouin             77 Individual                    SM11     1:46:25 
   57    137 Silvia Ribeiro               74 Clube Aventura da Madeira     SF11     1:47:52 
   58    115 Cátia Gonçalves              85 Individual                    SF11     1:50:44 
   59    121 Dina Velosa                  84 Dentineves, Lda               SF11     1:53:17 
   60    120 Ana Pinto                    86 Dentineves, Lda               SF11     1:53:18 
   61    133 Henriqueta Costa             76 Clube Aventura da Madeira     SF11     2:00:37 
   62    165 Joana Arzileiro              87 Individual                    SF11     2:00:42 
   63    152 Isabel Clairouin             72 Individual                    VF11     2:04:56 

         143 Rui Freitas                  87 Individual                    SM11        disq 
         148 Rubina Jesus                 86 Individual                    SF11        disq 
         150 Susana Branco                90 Individual                    SF11         dns 
         159 Sandra Domingos              70 Individual                    VF11         dns 
         140 Patrício Lopes               76 Ludens Machico/ActiveSport    SM11         dns 
         141 Susana Lopes                 77 Ludens Machico/ActiveSport    SF11         dns 
         130 Teresa Batista               76 Individual                    SF11         dns